معجون زندگی سالمندی!

ورزش و تغذیه مناسب مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود در میانسالی زندگی سالمی داشته باشیم.

ورزش و تغذیه مناسب مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود در میانسالی زندگی سالمی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، ‌ سبک زندگی مجموعه‌ای از انتخاب‌های سالم افراد است که متناسب با موقعیت‌های زندگی صورت می‌گیرد و این انتخاب‌ها روی سلامت فرد تاثیرگذار هستند و تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرند.

میانسالی طیف وسیعی از زندگی انسان را تشکیل می‌دهد و به دلیل مولد و فعال بودن این گروه سنی، همچنین توجه به این موضوع که این گروه سنی اغلب والدین جامعه را تشکیل می‌دهند، رفتارهای آنان در زمینه‌های مرتبط با سلامتی بر ابعاد مختلف سلامت خانواده اهمیت دارد.

اجزای سبک زندگی سالم

بر اساس این مطلب که از سوی لیلا قهرمانی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، ‌آمده است: تغذیه سالم، ورزش کردن، پرهیز از عادات ناسالم و به کارگیری عادات صحیح، روابط جنسی سالم، کنترل فشارهای روحی و استرس و یادگیری مهارت‌های زندگی، مشاوره منظم پزشکی و انجام دستورات پزشک، توجه به سلامت روحی و معنوی اجزای سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهد.

تغذیه سالم

تغذیه در دوران میانسالی اهمیت بالایی دارد و پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و متعادل با مصرف مقادیر کافی و متنوع انواع مواد غذایی از همه گروه‌های غذایی و مطابق با هرم غذایی در حفظ و ارتقای سلامتی نقش مهمی دارد.

برای داشتن رژیم سالم چه باید کرد؟

کاهش مصرف نمک هنگام پخت و پز و محدود کردن مصرف غذاهای فراوری شده و فست فودها و محدود کردن مصرف نمک تا حدود ۵ گرم در روز معادل حدود یک قاشق مرباخوری از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشت.

در عین حال میانسالان باید از مصرف چربی‌های اشباع شده مانند گوشت‌های چرب، کره، خامه و روغن حیوانی پرهیز کنند و به جای آن از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، آفتابگردان یا کلزا استفاده کنند. همچنین تمامی میانسالان باید ماهانه یک دز مکمل خوراکی  ویتامین D (قرص ژله ای ۵۰۰۰۰ واحدی) برای پیشگیری از کمبود این ویتامین مصرف کنند.

ورزش کردن

انتخاب نوع ورزش به نیازها، علایق، سن، جنس، میزان آمادگی و استقامت جسمانی و همچنین اهداف فرد از ورزش بستگی دارد و بهترین حالت زمانی است که فرد به ورزشی علاقه داشته باشد که شرایط جسمی‌اش متناسب و قابل انجام باش اما به طور کلی برای هر فرد بالغ پنج روز در هفته و هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش و نرمش توصیه می‌شود.

مشاوره منظم پزشکی

از مهم‌ترین آزمایش‌های دوران میانسالی که برای تمامی افراد ضروری و مهم است می توان به بررسی فشارخون، آزمایش‌های سرطان روده بزرگ، آزمایش خون برای بررسی قند، چربی و دیگر مولفه‌های سلامت بدن، معاینه چشم و سنجش تراکم استخوان‌ها اشاره کرد چرا که این آزمایش‌ها آینده زندگی افراد سالمند را به خوبی به آن‌ها نشان می‌دهد.

راهکارهای کنترل استرس

به منظور کنترل استرس باید به اندازه کافی استراحت کرده چراکه خواب خوب و کافی کمک می کند که توان خود را بازیابی کنید. در عین حال باید بپذیرید همه چیز در کنترل شما نیست و سعی کنید برنامه و زندگی عادی خود را حفظ کرده و  روی چیزهایی که کنترل دارید، تمرکز کنید. همچنین ساعت‌هایی را به دور از فضای مجازی بگذرانید و کارهایی که برای شما آرامش بخش است را در برنامه روزانه بگنجانید.