طرح دستیار فناوری دانشجویان استان قم آغاز به کار کرد

طرح دستیار فناوری با امضای تفاهم نامه میان پارک علم و فناوری و روسای 8 دانشگاه استان قم آغاز به کار کرد.

طرح دستیار فناوری با امضای تفاهم نامه میان پارک علم و فناوری و روسای 8 دانشگاه استان قم آغاز به کار کرد.

دکتر سید حسین اخوان علوی رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه مصوبات و آیین نامه های این طرح از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده و قرار است به مدت 6 ماه از مرداد تا پایان دی ماه 1401 با همکاری دانشگاه ها و پارک علم و فناوری استان اجرا شود گفت: افزایش مهارت ها و استعدادها، ایجاد فرصت های شغلی برای دانشجویان و افزایش اثربخشی فارغ التحصیلان و جلوگیری از خروج نخبگان و تقویت شرکت های دانش بنیان با تامین نیروی انسانی متخصص از جمله مهمترین اهداف طرح دستیار فناوری عنوان شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به بیکاری 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت:  تنها راه پیشرفت کشور از بستر رشد و توسعه علم و فناوری امکان پذیر است.
اخوان علوی توسعه فناوری را بدون حضور دانشگاه ها را غیر ممکن دانست و افزود: قطعا یکی از اهداف مهم طرح دستیار فناوری مهارت آموزی و ترویج فناوری در فرایند آموزشی است و دانشگاه ها باید با درک این موضوع در فرهنگ سازی و معرفی این طرح برخورد فعال داشته باشند.
وی با تاکید بر ضرورت همراهی دانشگاه های استان با زیست بوم فناوری گفت: برای توسعه استان نیاز به جهاد فناوری داریم
اخوان علوی با اشاره به اینکه مخاطبان این طرح دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند گفت: وظایف محوله به دانشجو در قالب طرح6 ماهه دستیار فناوری منطبق بر تخصص متقاضی است و از قوانین دوره کارآموزی تبعیت کرده و دانشجویان دکترا پس از پایان نیم سال چهارم، کارشناسی ارشد پس از پایان نیم سال دوم و کارشناسی پس از پایان نیم سال ششم می توانند متقاضی ثبت نام در این طرح باشند.
وی به حمایت مالی دانشجویان پذیرفته شده و اشتغال یافته در این طرح اشاره کرد و گفت: دانشجویان مقطع دکترا مبلغ 18 میلیون تومان، کارشناسی ارشد مبلغ 12 میلیون تومان و کارشناسی مبلغ 6 میلیون تومان به ازای  300 ساعت کار در 6 ماه از پارک های علم و فناوری حقوق دریافت می کنند.
اخوان علوی برخورداری از رزومه و کارت دانشجویی معتبر از مهمترین شرایط دانشجویان برای بهره مندی از این طرح عنوان کرد و گفت: واحدهای فناور در صورت به کارگیری نیروهای دانشجویی از تسهیلات وام، اختصاص فضای بیشتر، افزایش سقف امتیازات سالانه و سایر حمایت های مورد نظر برخوردار می شوند.
رئیس پارک علم و فناوری با تاکید براینکه گواهی پایان دوره دستیاری فناوری به دانشجویان موفق در این طرح اعطا می شود، گفت: دانشجویان و واحدهای فناور می توانند برای ثبت نام تا پایان 20 خردادماه سال جاری به سامانه دستیار فناوری به نشانی : www.parkintern.ir مراجعه کنند.