کنگره ملی 4000 شهید روحانی در قم برگزار شد

کنگره ملی ۴ هزار شهید روحانی با پخش سخنان رهبر انقلاب و سخنرانی رئیس‌جمهور و فرمانده سپاه در مصلای قدس قم برگزار شد.

کنگره ملی ۴ هزار شهید روحانی با پخش سخنان رهبر انقلاب و سخنرانی رئیس‌جمهور و فرمانده سپاه در مصلای قدس قم برگزار شد.

به گزارش  فارس قم، کنگره ۴ هزار شهید روحانی صبح روز چهارشنبه با حضور سردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح، ائمه جمعه، نمایندگان ولی فقیه، جمعی از مسئولان استانی و نظامی و خانواده‌های معظم شهدای روحانی در مصلای قدس برگزار شد.

انتشار سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان برگزاری کنگره، رونمایی از تمبر یادبود کنگره و تشییع شهید طالبه تازه تفحص شده بخشی از برنامه های این کنگره بود.

رهبر انقلاب:

ورود به میدان مجاهدت برای یک عالم دینی وظیفه قطعی است

در ابتدای این کنگره، بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت چهار هزار شهید روحانی که در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۸ برگزار شده بود، در محل برگزاری این همایش در قم منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، بزرگداشت علما و روحانیون مجاهد و پیش‌قدم در کار خیر را اقدامی شایسته خواندند و گفتند: در دوره دفاع مقدس، طلبه‌های جوان علاوه بر کار تبلیغی و دینی، در صفوف مقدم میدان جنگ هم وارد شدند و تعداد زیادی از آنان نیز به شهادت رسیدند.

رهبر انقلاب، جهاد و شهادت را فرهنگی ریشه‌دار در حوزه‌های علمیه دانستند و با برشمردن مصادیقی از علمای شهید  شیعه و سنّی، افزودند: شهیدِ روحانی یعنی کسی که با جان خود وارد میدان دعوت به خیر می‌شود و امروز نیز به تقویت این روحیه در بین طلاب و فضلای جوان نیاز داریم.

ایشان، امام عظیم‌الشأن را الگوی ممتازی از علم و جهاد خواندند و خاطرنشان کردند: آن بزرگوار همچنان‌که اول‌مجاهد دوران خویش و بلکه بسیاری از دوران‌ها بود و جهادی با عظمت‌تر از جهاد او با این نتایج در طول تاریخ شیعه وجود ندارد، در بالاترین مراتب علمی نیز قرار داشت که این نشان می‌دهد ورود در عرصه جهاد هیچ منافاتی با دانش، تحقیق و تدریس ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انواع جهاد از جمله جهاد علمی، نظامی، سیاسی و اجتماعی، افزودند: در هر یک از عرصه‌های جهاد که اولویت و نیاز کشور باشد، مخاطب اول آن که باید با احساس مسئولیت وارد میدان شوند، طلاب و فضلای جوان هستند.

ایشان با ابراز امیدواری به استمرار روحیه و فرهنگ افتخارآمیز جهاد در روحانیت، به دست‌اندرکاران کنگره شهدای روحانی توصیه کردند در ادامه این بزرگداشت‌ها با همفکری اهالی فکر و فرهنگ، نام، تصاویر، وصیت‌نامه و شرح حال و موقعیت شهدای روحانی تکثیر و ترویج شود تا امکان استفاده از موقعیت معنوی آن بزرگواران برای همگان فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه:

روحانیت بیش از ۱۰ برابر تمام اقشار دیگر در دفاع مقدس، شهید داد

در ادامه حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی در سخنانی ضمن عرض خیرمقدم به شرکت کنندگان در این کنگره، اظهار داشت: بیان داشت: این کنگره، اولین کنگره ۴۰۰۰ شهید روحانی است که مرکز مدیریت حوزه های علمیه روحانی بودن آنان را تأیید کرده باشد و قریب به یک هزار شهید طلبه و روحانی دیگر داریم که به صورت بسیجی و پاسدار به شهادت رسیده اند و جزو آمار چهار هزار نفر شهید روحانی نیستند.

سخنران کنگره شهدای روحانی اظهار داشت: روحانیت بیش از ۱۰ برابر تمام اقشار دیگر در دفاع مقدس، شهید داده است و برخی از مسئولان، آمار بالاتری هم می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی صادقی ابراز داشت: این کنگره قرار بود در سال ۱۳۹۸ برگزار شود؛ اما به دلیل شیوع کرونا در کشور، این کنگره به تعویق افتاد و خوشبختانه امروز توانسته ایم این کنگره را برگزار نماییم.

آیت الله اعرافی تاکید کرد:

روحانیت تکیه گاه محرومان است

 آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه نیز در کنگره 4000 شهید روحانی با تأکید بر اینکه شهدا، امام، مراجع، حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و ملت ایران موتور محرک انقلاب هستند، گفت: هدف اصلی انقلاب تغییر معادلات و پایه‌ریزی گفتمان معرفی جدید در عالم است و این بهای شهداست.

وی با بیان اینکه حوزه و روحانیت باید تلاش کند تا همانند همیشه مرجعیت اجتماعی، علمی و اخلاقی را برای مردم حفظ کند، گفت: روحانیت در دوران دفاع مقدس، هم رزمنده و معلم بود هم پشت جبهه همراه با مردم بود، شهدای روحانیت طیف وسیع روحانی را شامل می‌شوند، از طلبه سطح اول تا فیلسوف در میان شهدا وجود داشتند.

امام جمعه قم ادامه داد: روحانیت افتخار دارد که همراه و آمیخته و متواضع در برابر مردم، شهدای بسیاری را تقدیم کرده است.

وی تصریح کرد: پیام شهدای روحانی به طلاب این است که حوزه انقلابی باید حوزه در تراز تمدن نوین اسلامی، پاسخگو به نیازهای جدید و بین‌المللی و حوزه قوی‌تر باشد، شهدا ما را به دفاع از انقلاب و مهدویت فرا می‌خوانند، حوزه عصر انقلاب باید پیرو شهدا باشد و ویژگی‌های آن متفاوت از عصر انزوا باشد و همانطور که رهبری فرمودند ما طلاب آماده‌ایم تا دست در دست شهدا گذاشته و با مراجع و امام پیوند جهاد اجتماعی، علمی و سیاسی ببندیم.

اعرافی اظهار کرد: روحانیت بر همان اوصاف مردمی بودن استوار است هر چند ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد اما منطق روحانیت همراهی با مردم در تنگناهاست.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: روحانیت عمامه‌های خود را نشان مقاومت، کمان خود و پرچم ایثار و شهادت می‌داند و هر کسی آماده ایثار و شهادت نیست، عمامه لباس او نیست و در حوزه جایی ندارد و همه ما باید بر سنت شهدا پایبند باشیم.

فرمانده کل سپاه:

ولی فقیه، نجات دهنده ملت ایران از مین‌های بزرگ است

در بخش دیگری از این کنگره، سردار حسین سلامی فرمانده سپاه انقلاب اسلامی در سخنانی با تأکید بر اینکه روحانیت مصادیق منیر هدایت امت اسلام بوده‌اند، گفت: نشانه‌های وارستگی، علائم تقوا و ستارگان هدایت‌گر نسل‌های مختلف در طول تاریخ، در میان خانه‌ها، در منابر، حسینیه‌ها و مساجد بوده‌اند و حقیقت، احکام و حدود را برای مردم بیان کرده‌اند.

سلامی از ولی فقیه به‌عنوان نجات دهنده ملت ایران از مین‌های بزرگ نام برد و عنوان کرد: دشمن آتش بر سر ملت می‌ریزد اما همچنان ملت ایران با تکیه بر امام خمینی(ره) مقاومت می‌کند و پیروز می‌شود.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه همه قدرت‌ها بعد از جنگ ضعیف‌تر و خسته‌تر می‌شوند، گفت: امروز ناکامی را در سیمای آمریکا و رهبرانش می‌بینیم و از طرفی وضعیت ایران مقتدر را هم مشاهده می‌کنیم.

سلامی بر لزوم شناسایی سیاست‌های دشمن و رصد کردن او تأکید کرد و افزود: اکنون این را می‌بینیم که دشمن در اتاق‌های فکرش و کاخ‌هایش شبانه‌روز طی این چند دهه برای شکستن اسلام و بازگشتن به تاریخ جهان اسلام توطئه مستمر می‌چیند، دشمن بسیار جدی و صاحب تجربه است، شکستن قدرت‌های بزرگ را در کارنامه دارد و همچنان نافذترین قدرت سیاسی جهان و بزرگ‌ترین قدرت در عرصه تهاجم فرهنگی است و با وجود همه مشکلات اقتصادی، قدرت اقتصادی بزرگی در سطح دنیاست.

آمریکا در جنگ اقتصادی هم از ملت ایران شکست خواهد خورد

وی ادامه داد: دشن با فشار حداکثری و تمام قوا به صحنه آمده و به دنبال آسیب زدن به نظام اسلامی است اما باز هم از ملت ایران شکست خورده است؛ آمریکایی به اندازه تمام جهان قدرت نظامی دارد، مجموع بودجه نظامی کشورهای جهان ۷۰۰ میلیارد دلار است اما آمریکا به تنهایی این بودجه قابل توجه را برای عرصه‌های نظامی خود هزینه می‌کند، چنین دشمنی نقطه تمرکز خود را ایران اسلامی قرار داده است.

سلامی با بیان اینکه پیشوای ایران اسلامی مورد حملات مستقیم دشمن است، گفت: بنده نمی‌توانم بسیاری از واقعیت‌های شیرین را بگویم و ان شاءالله بعدا بازگو خواهیم کرد اما از ما قبول کنید که یک روحانی با دستان جانباز در میانه یک میدان جهانی جهاد سال‌ها شبانه‌روز ایستاده است و دشمن را بی‌عمل گذاشته است، دشمن مجهز است اما نمی‌تواند عمل کند.

وی با اشاره به اینکه ولی فقیه دستان دشمن را بسته است و کشور را به جلو می‌برد، اظهار کرد: دشمن با وجود همه اولین‌ها اما از تامین مایحتاج عمومی بخشی از مردم عاجز است، ناتوانی دشمن در مدیریت بیماری کرونا نیز به خوبی قابل مشاهده بود.

سلامی با بین اینکه دشمن با اصوات و کلمات به دنبال شکستن دادن نظام اسلامی است، گفت: تا زمانی که این همه مؤمن داریم که جهاد را با محوریت آگاهی دادن به مردم دنبال می‌کنند و بیان پیشوانه رهبری را در درون جامعه تبیین و روح جهاد را در جامعه زنده می‌کنند و نشاط انقلاب را می‌گسترانند، ایران شکست نمی‌خورد و ما نباید نگران هجمه‌های دشمن باشیم.

سخنران کنگره شهدای روحانی کشور در ادامه با اشاره به ترور شهید صیاد خدایی خاطرنشان کرد: پاسداری را بی‌دفاع ترور و فکر می‌کنند جهانی را فتح کرده‌اند و البته که انتقام ذره ذره خون عزیزان خود را می‌گیریم اما همگان می‌دانند که ما درحال پیشرفت هستیم، هنر و شاهکار این بود که هم قدرت ساختیم و هم کشور را، شهرهایمان آرام و آباد است، مردمانمان آرام و شکیبا هستند.