امرالهی عضو شورای شهر قم خبر داد:

راه‌اندازی چهار دفتر تسهیلگری در مناطق کم برخوردار قم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم از راه‌اندازی چهار دفتر تسهیلگری در مناطق کم برخوردار قم خبر داد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم از راه‌اندازی چهار دفتر تسهیلگری در مناطق کم برخوردار قم خبر داد.

روح‌الله امرالهی با اشاره به راه‌اندازی دفاتر تسهیل گری در شهر قم اظهار داشت: با همکاری شورای شهر و شهرداری چهار دفتر تسهیلگری با همکاری بسیج در سطح شهر تشکیل می‌شود که این چهار دفتر تسهیلگری در محله دروازه ری، محله خاکفرج، محله امامزاده ابراهیم(ع) و محله بیت النور دایر خواهد شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: کار دفترهای تسهیلگری این بوده که مسائل و مشکلات را احصا کند و مراجعات مردم را به سیستم‌های اداری جهت دریافت تسهیلات، وام اعتبارات و صدور پروانه‌ها انجام دهد، ضمن اینکه در حوزه خدمات و فرهنگی نیز خدماتی انجام می‌شود.

گفتنی است تسهیلگری در حقیقت آسان ساختن و سرعت بخشیدن به فرآیند یا اتفاقی است که عموماً از راه فعالیت‌ها و یا سازوکارهای اجتماعی انجام می‌شود. ازاین‌رو، چندی است که در بافت‌های فرسوده دفاتری با عنوان دفاتر تسهیل گری نوسازی بافت فرسوده ایجاد شده‌اند که عمده‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه آن‌ها برقراری ارتباط با ساکنان بافت های فرسوده، معرفی مشوق‌ها، تسهیلات و معافیت‌های موجود و حل مشکلات احتمالی آن‌ها در زمینه‌های نوسازی بناها و تجمیع ساختمان‌ها است.

دفاتر تسهیل‌گری جهت ارتقای کیفیت زندگی ساکنین محله در پنج حوزه تخصصی شهرسازی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و مددکاری خدمات خود را ارائه دهد تا در راستای کاهش مشکلات و چالش‌های محله گام برمی‌دارد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مهارت‌های زندگی به‌صورت رایگان، برگزاری رایگان کارگاه‌های آموزشی بهداشت عمومی و خانواده، جذب حمایت نهادها و دستگاه‌های حمایتی برای رفع مسائل و نیازهای گروه‌های آسیب‌پذیر محله، شناسایی خیرین و نهادهای علاقه‌مند به فعالیت در محله و شناسایی افراد تأثیرگذار و فعال در زمینه اقدامات اجرایی ازجمله توانمندی‌های اجتماعی و مددکاری از دیگر خدمات دفاتر تسهیل‌گری است.