نمایشگاه محصولات فناورانه محصولات کشاورزی در قم آغاز به کار کرد

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی قم گفت: نمایشگاه محصولات فناورانه و رویداد ترویجی دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی روز سه شنبه بیست و چهارم خردادماه، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در ساختمان سازمان جهاد کشاورزی استان دایر شد.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی قم گفت: نمایشگاه محصولات فناورانه و رویداد ترویجی دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی روز سه شنبه بیست و چهارم خردادماه، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در ساختمان سازمان جهاد کشاورزی استان دایر شد.

محمد رضا نائینی روز سه‌شنبه درحاشیه برگزاری این نمایشگاه در گفتگو با ایرنا،‌ بیان کرد: این نمایشگاه در امتداد حضور کاروان ترویجی افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی در استان قم دایر شده‌است و ما بر آن هستیم که بر اساس شعار سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» زمینه مشارکت فعال و هرچه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان را در عرصه فعالیت‌های کشاورزی استان فراهم کنیم.

وی افزود: نمایشگاه فوق به همت مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ، مرکز رشد این نهاد و حمایت رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل شده‌ و دارای ۱۱ غرفه است که در آن‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات تخصصی ساخت خود را عرضه ‌می‌کنند.

وی ادامه داد: محصولاتی مانند کودهای زیستی،‌ نانو کودها و انواع بسته‌بندی‌های سبزی و صیفی بر پایه نانو که مدت نگهداری محصول را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد از جمله کالاهایی است که در این نمایشگاه عرضه شده‌است.

نائینی گفت: عرضه کالاهایی که با بهره‌گیری از فناوری نانو، عمر استفاده از محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد در کشور ما از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که متاسفانه ضایعات کشاورزی ما بالاست و با اصلاح این وضعیت، سطح بهره‌وری فعالیت‌های کشاورزی خود را به نحو چشمگیری افزایش خواهیم داد.

وی با اشاره به این که هدف اصلی ما افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی با استفاده از کاربردی کردن پژوهش‌های علمی است، افزود: در همین راستا استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان که طی سال‌های گذشته با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته‌اند نقش موثری در پیشرفت‌ بخش‌های مختلف کشور ایفا کنند، به جد در دستور کار قرار گرفته تا شاهد رونق هرچه بیشتر فعالیت‌های کشاورزی و در امتداد آن اشتغال آفرینی و تولید محصول بیشتر در این بخش مهم اقتصادی باشیم.

نمایشگاه محصولات فناورانه و رویداد ترویجی دانش‌بنیان کشاورزی با حضور محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و سید مهدی قریشی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم، محمد رضا حاجی رضا رییس سازمان جهاد کشاورزی قم و جمعی دیگر از مدیران استان در ساختمان سازمان جهاد کشاورزی قم به مدت ۲ روز آغاز به کار کرد.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.