آنچه در جلسه شورای شهر قم گذشت

از خرید ۱۶ پله‌برقی برای راه‌اندازی مترو تا پیشنهاد خواهرخواندگی با شهر یزد

خرید 16 پله‌برقی برای راه‌اندازی متروی قم، پیشنهاد عضو شورای شهر یزد برای امضای خواهرخواندگی با قم و تعریف ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه، مهم‌ترین مصوبات چهل و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم بود.

خرید 16 پله‌برقی برای راه‌اندازی متروی قم، پیشنهاد عضو شورای شهر یزد برای امضای خواهرخواندگی با قم و تعریف ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه، مهم‌ترین مصوبات چهل و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم بود.

چهل و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم با حضور دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد شهردار و با ریاست دکتر حسین اسلامی رئیس شورا و با حضور معاونان شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد.

در بخشی از این جلسه اخذ مجوز ایجاد ردیف بودجه به مبلغ شصت میلیارد ریال به‌منظور احداث ساحتمان سروش نیروی انتظامی موردبررسی اعضا قرار گرفت و در نهایت مقرر شد تا نظر کمیسیون تخصصی در این زمینه مورد تأیید و تصویب شورای شهر قرار بگیرد.

خرید ۱۶ پله‌برقی برای راه‌اندازی فاز نخست خط یک متروی قم

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اخذ مجوز خرید، نصب و نگهداری ۱۶ پله‌برقی برای خط یک متروی قم، اظهار داشت: ۴۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای اجرای این ۱۶ پله‌برقی هزینه خواهد شد.

حسین صابری اخذ مجوز ایجاد ردیف بودجه به مبلغ شصت میلیارد ریال به‌منظور احداث ساحتمان سروش نیروی انتظامی را موردتوجه قرار داد و گفت: از محل اعتبارات نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، بودجه‌ای به میزان ۶۰ میلیارد ریال جهت احداث یک واحد کلانتری در جنب بوستان خضر نبی(ع) انجام خواهد شد که نحوه اقدام و عمل در این خصوص طبق نظر کمیسیون تخصصی خواهد بود.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر قم با اشاره به تفریغ بودجه سال قبل مجموعه مدیریت شهری قم ابراز کرد: شهرداری قم باید به‌زودی لایحه تفریغ بودجه خود را تقدیم شورای اسلامی شهر کند تا مشکلی از این نظر در کمیته انطباق به وجود نیاید.

وی به اخذ مجوز اعمال مساعدت به یک مرکز تعویض پلاک جهت تأمین و تجهیزات دوربین‌های نظارتی اشاره کرد و افزود: طی سال‌های گذشته با اقدامات انجام‌شده، این مرکز شاهد سرعت در وصول درآمدها و رضایت شهروندان شده است.

وی اخذ مجوز ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه به همراه خاک‌برداری و جدول‌گذاری را موردتوجه قرار داد و یادآور شد: خاک‌برداری و جدول‌گذاری در این اراضی هزینه بالایی برای شهرداری قم در پی خواهد داشت که مجموعه مدیریت شهری در مرحله اول ۱۵ میلیارد ریال برای آن اختصاص داده است.

در ادامه اخذ مجوز خرید، نصب و نگهداری ۱۶ پله‌برقی برای خط یک متروی قم پس از بیان توضیحات رئیس کمیسیون تخصصی با موافقت اکثریت اعضا تصویب شد.

همچنین اخذ مجوز اعمال مساعدت به یک مرکز تعویض پلاک جهت تأمین و تجهیزات دوربین‌های نظارتی نیز پس از ارائه توضیحات و دفاعیات مدافعان طرح مصوب شد.

۱۵ کیلومتر ریل متروکه در قم جمع‌آوری می‌شود

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اخذ مجوز ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه به همراه خاک‌برداری و جدول‌گذاری را موردتوجه قرار داد و اظهار داشت: در مجموع حدود ۱۵ کیلومتر از ریل‌های متروکه قم جمع‌آوری خواهد شد که حداقل در فاز نخست آن باید ۳۰ میلیارد تومان هزینه شود.

عباس حلوایی ادامه داد: طبق آخرین نظر شورای برنامه‌ریزی استان، پل بلوار امین در قالب این طرح جمع‌آوری و تخریب خواهد شد.

وی اظهار داشت: با اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود تا ترافیک بلوار امین تشدید شود که لازم است تا تدابیر لازم جهت مدیریت بهتر ترافیک از هم‌اکنون انجام بگیرد.

در بخش دیگری از این جلسه نیز اخذ مجوز ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه به همراه خاک‌برداری و جدول‌گذاری به طول تقریبی ۱۵ کیلومتر مورد تصویب اعضای شورای شهر قم قرار گرفت.

حجت‌الاسلام ناصر حیدری نائب رئیس و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر یزد میهمان ویژه جلسه چهل و ششم شورای شهر قم بود که طی آن ضمن بررسی زمینه‌های همکاری مشترک، پیشنهاد امضای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با قم توسط این عضو شورای شهر یزد، ارائه شد.

ضرورت تخریب پل بلوار امین

در بخش دیگری از این جلسه رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به اخذ مجوز ردیف بودجه جهت جمع‌آوری ریل‌های متروکه به همراه خاک‌برداری و جدول‌گذاری، اظهار داشت: جمع‌آوری پل بلوار امین کمک زیادی به ترافیک آن محدوده خواهد کرد.

روح‌الله امراللهی ادامه داد: جمع‌آوری این پل در بهبود و تسریع پروژه‌های پیرامونی تأثیر بسزایی خواهد داشت.