آخرین تصمیمات برای طرح ساماندهی چهل اختران قم؛

توافق شهرداری، اوقاف و راه و شهرسازی برای تسریع در اجرای پروژه

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به نیاز طرح ساماندهی بقاع متبرک امامزادگان چهل اختران قم به اعتبارات دولتی گفت: ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت برای این طرح اختصاص‌یافته است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به نیاز طرح ساماندهی بقاع متبرک امامزادگان چهل اختران قم به اعتبارات دولتی گفت: ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت برای این طرح اختصاص‌یافته است.

روح‌الله امرالهی با اشاره به جلسه اخیر اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با نماینده تام‌الاختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم و اعضای هیئت‌امنای حرم امامزادگان موسی مبرقع و چهل اختران (ع) اظهار داشت: در این جلسه پیشنهادهای خوبی از سوی طرفین ارائه و توافق‌هایی با اوقاف انجام شد، درحالی‌که برخی پیشنهادات هیئت‌امنای امامزادگان بیشتر از موضوعات مورد توافق بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح سه طرف همکاری وجود دارد توضیح داد: احداث پارکینگ با مدیریت شهری، اجرای صحن با اداره کل راه و شهرسازی استان قم و احداث شبستان‌ها نیز با هیئت‌امنای امامزادگان چهل اختران و اوقاف استان است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه برای تملک اراضی و منازل موجود در جوار بقاع امامزادگان چهل اختران، اعتبارات دولتی در نظر گرفته‌شده است گفت: طبق آخرین تصمیم، برای احداث شبستان‌ها اوقاف استان با اداره کل راه و شهرسازی توافق کرده که زمین لازم برای احداث شبستان‌ها را تحویل بدهد.

وی خاطرنشان کرد: احداث صحن امامزادگان از اعتبارات ملی و توسط اداره کل راه و شهرسازی استان قم انجام خواهد شد.

امرالهی افزود: منبع مالی برای تملک منازل شخصی در حوزه صحن و شبستان‌ها با اعتبارات ملی است و در حوزه پارکینگ هم شهرداری قرار شده تملک لازم را انجام دهد و در حقیقت هر دستگاهی در مسیر موظف شده خود کار تملک را به سرانجام برساند.

وی در پاسخ به سوالی در این زمینه که برخی اهالی منطقه گفته‌اند ارزش‌گذاری املاک آن‌ها به ازای متری سه هزار تومان انجام‌شده است گفت: بر اساس تعریف «قیمت منطقه‌ای» املاک منطقه متری سه هزار تومان قیمت منطقه‌ای دارند اما مردم نگران نباشند چراکه هیئت سه‌نفره‌ای از دارایی، دادگستری و شورای شهر املاک را تعیین قیمت می‌کند که فعلاً در مورد حدود قیمت آن نمی‌توانیم صحبت کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: آخرین پلاک‌ها که در مورد صحن بوده با ردیف بودجه دولتی در حال تملک است.

وی هم‌چنین در مورد قرار گرفتن خانه تاریخی توکلی در محدوده طرح گفت: مدیریت شهری در این زمینه در حال مذاکره با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم است.