ساماندهی پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر و میدان شهید مطهری؛ اولویت مدیریت شهری قم

 رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم گفت: منطقۀ هفت شهر قم، با توجه به وجود حرم مطهر و تردد بالای زائران و مجاوران از اهمیت خاصی برخوردار است و چند پروژۀ کلان کلیدی شهر، در این منطقه قرار گرفته است.

 رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم گفت: منطقۀ هفت شهر قم، با توجه به وجود حرم مطهر و تردد بالای زائران و مجاوران از اهمیت خاصی برخوردار است و چند پروژۀ کلان کلیدی شهر، در این منطقه قرار گرفته است.

سید محمدحسین دهناد در جلسۀ کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم که در سالن جلسات ساختمان منطقۀ هفت شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به این‌که منطقۀ هفت شهر قم، با توجه به وجود حرم مطهر و تردد بالای زائران از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: در سالیان گذشته چنان‌که بایدوشاید به این منطقه توجه نشده است و این منطقه هنوز مشکلات زیادی داشته که باید با توجه ویژه پیگیری و حل شود.

وی خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته، اجرای برخی از پروژه‌های کلیدی شهر که در این منطقه قرار داشته از اولویت‌های شهرداری نبوده است که علت این امر هم موانع زیادی بوده که بر سر راه این پروژه‌های قرار گرفته و انجام آن‌ها را دشوار ساخته است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه ۴ پروژه از مجموع ۱۰ پروژۀ کلیدی شهر قم در منطقۀ هفت قرار گرفته است، گفت: وضعیت پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست؛ شرایط کنونی این پارکینگ، خدمت‎‌رسانی مطلوب به شهروندان و زائران را بسیار دشوار نموده و تصویر نازیبایی از شهر قم را در ذهن زائران ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: وضعیت فعلی میدان شهید مطهری علی‌رغم اینکه از سال‌های دور تاکنون جزء مهم‌ترین و پرترددترین نقاط شهر بوده است، نیز دست‌کمی از وضعیت نامطلوب پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر، ندارد.

دهناد با بیان اینکه ساماندهی میدان شهید مطهری، یکی از پروژه‌های مهم شهر قم است، ابراز کرد: در سال‌های گذشته، مطالعات و بررسی‌های زیادی پیرامون این دو پروژه انجام‌شده و طراحی‌های بسیاری نیز صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در کنار این اقدامات، پروژۀ استاد فقیهی و پروژۀ فاز پنج امتداد محور عمار یاسر نیز از پروژه‌های شاخص شهر قم هستند که در محدودۀ منطقۀ هفت قرار گرفته‌اند. محور عمار یاسر در افق چشم‌انداز با اتصال آزادراه امیرکبیر به میدان سپاه و بلوار جمهوری اسلامی به یکی از اصلی‌ترین معابر شهر قم تبدیل خواهد شد.