پیگیری مصوبه سفر استانی رئیس جمهور به قم

عدم اختصاص کامل ورزشگاه تختی قم به بانوان؛ سهل انگاری یا پیج دیوان سالاری؟

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم گفت: تأخیر در روند اختصاصی کردن مجموعه تختی برای بانوان، سهل انگاری و عمدی نبوده است و باید روند اداری و قراردادی آن را نیز در نظر گرفت.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم گفت: تأخیر در روند اختصاصی کردن مجموعه تختی برای بانوان، سهل انگاری و عمدی نبوده است و باید روند اداری و قراردادی آن را نیز در نظر گرفت.

با توجه به بافت فرهنگی قم و حضور پررنگ و درخشان بانوان قمی در رشته های مختلف ورزشی سبب شد مسئولین قمی به فکر اختصاص یک ورزشگاه ویژه بانوان بیفتند.

از طرف دیگر فعالیت برخی از رشته‌های ورزشی بانوان مانند دومیدانی، دوچرخه ‌سواری و… در مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) که واقع در انتهای بلوار الغدیر است نیز اهمیت این موضوع را دو چندان کرد؛ زیرا این مجموعه به دلیل اینکه در خارج از محدوده شهری قرار دارد خطراتی متعددی را به همراه داشت و از طرفی دیگر نیز تردد را برای بانوان دشوار می‌کرد.

طرح اختصاص ورزشگاهی در مرکزیت شهر قم به بانوان ابتدا در سال ۱۳۹۲ توسط عباس جهان بینی، مدیرکل ورزش و جوانان اسبق قم، مطرح شد و وی بیان کرد که برای این امر ورزشگاه تختی در نظر گرفته شده است.

وعده اختصاصی کردن ورزشگاه تختی هر ساله توسط مدیران ورزش و جوانان قم تکرار شد و این وعده جذاب از مدیری به مدیر دیگر انتقال یافت و مدیران ورزشی قم مشکلاتی نظیر نبود بودجه و سرمایه‌گذار را از دلایل عملیاتی نشدن آن بیان می‌کردند.

در سفر استانی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی و هیئت همراه به استان قم که در دی ماه ۱۴۰۰ انجام شد، انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان (۱۵ میلیارد تومان سهم دولت و پنج میلیارد تومان هم سهم وزارت نفت) برای آماده سازی ورزشگاه تختی به بانوان خبر داد به این ترتیب این پروژه تبدیل به مصوبه سفر استانی رئیس جمهور شد.

با گذشت شش ماه از این سفر و تخصیص کامل این بودجه به استان قم درصدد بررسی میزان پیش برد این پروژه برآمدیم.

در بررسی های میدانی تغییراتی مبنی بر عملیاتی شدن این پروژه مشاهده نمی‌شد و همچنان نه تنها نیمی از این مجموعه در اختیار آقایان است بلکه شاید بتوان گفت که سهم استفاده آقایان از این ورزشگاه نسبت به بانوان بیشتر است.

در این رابطه گفت وگویی با معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم داشتیم:

سیده لیلا عنبری، معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم، در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با مجموعه ورزشی تختی عنوان کرد: خدا را شکر می‌کنیم که مسئولین بعد از مدت‌ها تصمیم گرفتند که یک مجموعه ورزشی را در اختیار بانوان قرار بدهند تا بانوان بتوانند به صورت آزادانه از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه همه به این نتیجه رسیدند که بانوان قمی نیاز به یک مجموعه اختصاصی ورزشی دارند، اظهار کرد: این پروژه مصوبه سفر استانی رئیس جمهور به قم است و از طرف دفتر معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده پیگیری می‎شود.

وی با بیان اینکه مجموعه تختی برای همه مناطق قم قابلیت دسترسی خوبی دارد، اظهار کرد: قطعاً زمانی که این مجموعه به بانوان اختصاص یابد مدیریتی بهتر از آن شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در دو فاز انجام می‌شود که بودجه تخصیص یافته برای فاز اول آن است، گفت: این مجموعه قدیمی است و نیاز به تخریب دارد اما با این بودجه امکان پذیر نیست به همین خاطر وعده حمایت مجدد برای فاز دوم را داده‌اند و امیدواریم همه مسئولین به وعده هایی که برای این مجموعه دادند عمل کنند.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم ادامه داد: پوشش زمین چمن، احداث جاده سلامتی استاندارد و بازسازی ساختمان های ورودی مجموعه اقداماتی است که در فاز اول اجرائی می‌شود و در فاز دوم نیز سالن توپی چند منظوره و خوابگاه بازسازی و احداث می شود.

وی اضافه کرد: به گفته مهندسین امکان احداث پیست دومیدانی استاندارد در مجموعه تختی وجود ندارد به همین خاطر رایزنی شده است تا مجموعه‌ای دیگر در داخل شهر به دومیدانی بانوان اختصاص داده شود.

عنبری با اشاره به اینکه بیان شده است که اقدامات فاز اول از ماه جاری آغاز می‌شود، بیان کرد: قطعا تأخیر در روند مجموعه تختی سهل انگاری و عمدی نبوده است و باید روند اداری و قراردادی آن را نیز در نظر گرفت.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قم ادامه داد: اطلاعات بیشتر در رابطه با روندی که این مجموعه تاکنون طی کرده است در اختیار بخش فنی و مهندسی اداره ورزش و جوانان استان قم است.

پیگیری های خبرگزاری ایسنا برای شنیده صحبت های بخش فنی و مهندسی اداره ورزش و جوانان استان قم در رابطه با میزان پیشرفت اقدامات انجام شده برای این مصوبه سفر استانی رئیس جمهور به قم  به نتیجه نرسیده است.

شایان ذکر است که خبرگزاری ایسنا قم در راستای وظیفه اجتماعی و رسانه ای خود در نظر دارد میزان پیشبرد همه مصوبات استانی سفر رئیس جمهور به استان قم و عملکرد مسئولین مربوطه را پیگیری کند و در این زمینه آمادگی شنیدن اقدامات انجام شده توسط مسئولین مربوطه را دارد.