پنجاه‌وششمین محفل طنز قمپز برگزار شد

پنجاه‌وششمین محفل طنز قمپز با حضور شاعران قمی، شیرازی و یزدی برگزار شد.

پنجاه‌وششمین محفل طنز قمپز با حضور شاعران قمی، شیرازی و یزدی برگزار شد.

پنجاه‌وششمین محفل طنز قمپز با موضوع «بحران آب» با حضور عباس احمدی شاعر و مسئول دفتر طنز حوزه هنری قم، شاعران طنزپرداز قمی و علاقه‌مندان به شعر طنز در سالن غدیر اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی قم برگزار شد.

از جمله مسئولان حاضر در این محفل نیز می‌توان به حسن بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم و سید احمد طباطبایی‌نژاد مدیرعامل سازمان فرهنگی شهرداری قم اشاره کرد. محمدعلی روزبهانی رئیس حوزه هنری قم نیز که پیش‌تر در قمپز شرکت می‌‌کرد، در این محفل غایب بود.

قمپز پنجاه‌وششم هم به سنت برگزاری یک‌درمیان قمپز در ماه‌های اخیر وفادار ماند تا بعد از وقفه یک‌ماهه در تیرماه برگزار شود. به گفته عباس احمدی به‌دلیل مناقشه‌برانگیز بودن دیگر موضوعات نظیر جراحی اقتصادی و …، موضوع این جلسه به بحران آب اختصاص یافت.

او تأکید کرد: در حالی قمپز پنجاه‌وپنجم در اردیبهشت‌ماه با موضوع موانع فرزندآوری و ازدواج برگزار شد که به نوعی باعث شد هم محفل طنز قمپز در خردادماه برگزار نشود، هم بیشتر کلیپ‌های شاعران طنزپرداز اجازه انتشار و پخش پیدا نکند!

مهمان قمپز پنجاه‌وششم، عبدالرضا قیصری دبیر محفل طنز «خندیشه» و مسئول دفتر طنز حوزه هنری استان فارس بود که به همراه سه شاعر شیرازی دیگر حمیدرضا مولایی، محمود برزین و پدرام اکبری از «شهر گل و بلبل» راهی «خاستگاه انقلاب» شده بودند و در این محفل شعرخوانی کردند.

این در حالی است که قمی‌ها در این محفل مهمانان شاعری هم از شهر «قنات و قنوت و قناعت» داشتند و حجت‌الاسلام مهدی پرنیان، حسن حاتمی و محمد جواد حلوایی سه شاعر یزدی بودند که به نیابت از شاعران محفل «قندشکن» به قمپز آمدند و شعرخوانی کردند.

احمد رفیعی وردنجانی نیز تنها شاعر شهرکردی بود که همچون برنامه‌های گذشته از چهارمحال‌وبختیاری راهی این برنامه شده بود و شعر خود را خواند.

همچنین حجت‌الاسلام سید محمد حسینی، فرهاد موحدی، علی بهاری، محمدحسین علیان، منصوره رضایی، حسن رحمانی‌نکو، مصطفی فاطمی، کشاورز و حمید حکانلو نیز از شاعران قمی بودند که پشت تریبون قمپز رفتند و آثار خود را با موضوع بحران آب و موضوعات آزاد در قالب شعر و نثر طنز خواندند و با استقبال گرم مخاطبان سالن مواجه شدند.

با وجود بالا رفتن دوز محافظه‌کاری قمپز پنجاه‌وششم اما طنزپردازانی هم بودند که به سیاق سابق در اشعار خود به موضوعات روز نیز اشاره داشتند و مورد استقبال قرار گرفتند. منصوره رضایی و فرهاد موحدی دو شاعری بودند که اشعار طنز خود را با گویش قمی خواندند.

محمود برزین شاعر شیرازی، حسن حاتمی شاعر یزدی و فرهاد موحدی شاعر قمی از جمله شاعرانی بودند که اشعار طنز آنان بیشتر با استقبال مواجه شد.

رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره ملی طنر مکتوب «سوهان روح» از دیگر بخش‌های این محفل بود. جشنواره‌ای که سه دوره قبلی آن در سال‌های ۹۱، ۹۳ و ۹۶ برگزار شد و حالا با پنج سال وقفه برای دوره چهارم اعلام فراخوان شد.

اجرای نمایش طنز «میرزا علی» توسط محمد کربلایی از هنرمندان تئاتر و مسئول روابط عمومی شرکت آبفای قم با موضوع صرفه‌جویی آب و چند کلیپ انیمیشن طنز با موضوع بحران آب از دیگر بخش‌های این محفل بود.

همچنین کلیپی از سخنان کوتاه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم درباره پویش فرهنگی «۱۰ درصد کاهش، یک تابستان آرامش» پخش شد.

پنجاه‌وششمین محفل طنز قمپز با عکس یادگاری طنزپردازان شهرهای «خون و قیام»، «دیار عاشقان» و «دارالعباده» قاب گرفته شد.