مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم تاکید کرد:

لزوم بازنگری در سند آمایش استان

ابراهیمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با اشاره به این مهم که در قم 7 شهرک و 4 نواحی صنعتی شامل 2800 واحد و 35 هزار نفر اشتغال فعال است، گفت: سند آمایش استان باید از نظر صنعتی مورد بازنگری قرار بگیرد و صنایعی پذیرش شود که از نظر آب و برق کم مصرف بوده و امکانات لازم را برای توسعه زیرساختها داشته باشیم.

اولویت سرمایه گذاری در قم با صنایع پاک و کم مصرف و زودبازده است

ابراهیمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با اشاره به این مهم که در قم 7 شهرک و 4 نواحی صنعتی شامل 2800 واحد و 35 هزار نفر اشتغال فعال است، گفت: سند آمایش استان باید از نظر صنعتی مورد بازنگری قرار بگیرد و صنایعی پذیرش شود که از نظر آب و برق کم مصرف بوده و امکانات لازم را برای توسعه زیرساختها داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نسیم قم، روح‌الله ابراهیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به بزرگداشت روز ملی حمایت از صنایع کوچک و متوسط در ۲۱ مرداد ماه سال جاری با تشریح برنامه ها و عملکرد این مجموعه اظهار داشت: رهبر انقلاب اسلامی در یک دهه اخیر، بیانات زیادی در خصوص موضوعات اقتصادی مطرح کرده اند و در این عرصه مهم، قطعا شهرک ها و نواحی صنعتی پیشران جبهه اقتصادی و مخاطبین این شعارها به شمار می‌روند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم افزود: رهبر انقلاب پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یکی از اسناد مهم عباراتی در خصوص اقتصاد بیان داشته اند و آن را مساله‌ای مهم در نفوذناپذیری کشور در مقابل دشمن دانسته اند.
وی تصریح کرد:در این میان یکی از اضلاع مهم اقتصادی، صنعت است و صنایع کوچک نقش مهمی در رشد و شکوفایی اقتصادی دارند و باید به طور جدی در زمینه کارآفرینی و اشتغال زایی مورد حمایت قرار بگیرند.
ابراهیمی در مورد جایگاه صنایع کوچک بیان کرد:در دنیا این صنایع کوچک دارای تعاریف زیادی است و از نظر تعداد کارکنان و میزان سرمایه گذاری و ظرفیت های تولیدی و فروش ارزیابی میشوند اما در ایران مهم ترین شاخص تعداد کارکنان بوده که شامل بنگاههای خرد زیر ده نفر نیرو و بنگاههای کوچک ۱۰ تا ۵۰ نفر و متوسط ۵۰ تا ۱۵۰ نفر است.
وی خاطرنشان کرد: در قم، کارخانه های بسیار بزرگ صنعتی زیادی نداریم و در شهرک‌های صنعتی عمده واحدها در زمره صنایع کوچک به شمار می روند و از این رو حمایت از این ظرفیت ها دارای اهمیت زیادی در حفظ اشتغال و رشد اقتصادی است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم گفت: رشد ناخالص ملی در دنیا بیشتر معطوف به صنایع کوچک و متوسط است و در دنیا ۶۰ درصد را شامل می شود، در حالی که در کشور ما حدود ۱۵ درصد است و باید سیاست ها به این سمت برود که این میزان افزایش یابد.
وی افزود: سازمان صنایع کوچک در سال ۴۷ و در سال ۶۲ شهرک های صنعتی ایران تاسیس شد و سال ۸۳ این دو با هم ادغام شدند و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی شکل گرفت، قبل از ۸۰ به عنوان شرکت های تامین زیرساخت بودیم که با ادغام باب جدیدی در فعالیت ها ایجاد شد.
ابراهیمی عنوان کرد: در شهرک های صنعتی دو محور سخت افزاری و نرم افزاری در فعالیتها مورد توجه است،در این راستا تا سال ۸۳ موضوع سخت افزاری در ایجاد زیرساختها بسیار پررنگ بود و در حال حاضر از نظر نرم افزاری نیز حمایت های لازم را در صیانت از ظرفیت های اقتصادی داریم.
وی تصریح کرد: امروز نیز ایجاد زیرساختها و آماده سازی شهرک ها برای استقرار واحدها دنبال می شود و پروژه های مهمی در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم اظهار داشت: تامین آب یکی از نیازهای مهم به شمار می رود و واحد صنعتی کم آب مورد توجه است، در تامین آب نیز گزینه های زیادی را پیگیری کردیم.
وی خاطرنشان کرد: انشعابات داخلی استان با اولویت آب شرب است، بنابراین به دنبال آب پایدار برای صنایع هستیم و مهم ترین راه، استفاده از آب خاکستری و پسآب است، در این خصوص از فاز نخست از تصفیه خانه فاضلاب شهری آب قم، ده هزار متر مکعب در شبانه روز تخصیص گرفته ایم.
ابراهیمی بیان کرد:همچنین مطالعاتی انجام شد و در صدد بردن آب برای نواحی و شهرک‌های صنعتی و توسعه فضای سبز هستیم؛ در این خصوص ۳۰ درصد آبی که در شهرک ها وارد می شود برای توسعه فضای سبز و ۵۵ درصد از این آب در صنایع قابل استفاده است.
وی گفت: ما طرح کلانی داریم که تصفیه خانه قم را در مجاورت تصفیه خانه فاضلاب شهری قم با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان احداث کنیم و این طرح جزء پروژه های اولویت دار ماست و در نیمه دوم سال اجرایی می شود تا بتوانیم پساب را نیز تصفیه کرده و آب را به سمت شهرک ببریم.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم افزود: مهم ترین پروژه در این حوزه انتقال خط انتقال پسآب از محل تصفیه خانه تا شهرک های صنعتی و خط انتقال تا ۲۰۰ کیلومتر است که اعتبار حط انتقال آب ۴۴ میلیارد تومان است و بیش از۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی تصریح کرد: تامین برق نیز یکی از دغدغه هاست و در حوزه تامین برق مشکلات و قطعی هایی داریم و امیدواریم بتوانیم با ایجاد واحدهای کم مصرف و به روزرسانی تجهیزات در این زمینه نیز تحولات خوبی در کاهش میزان مصرف داشته باشیم.
ابراهیمی بیان کرد: سال قبل ۴۰۰ میلیارد تومان در زمینه توسعه شهرک های صنعتی هزینه کرده ایم و امسال هدف گذاری ما ۱۰۰۰ میلیارد تومان است، قطعا شرکت شهرک های صنعتی محل رجوع سرمایه گذاران و اولویت سرمایه گذاری در قم با صنایع پاک و کم مصرف و زودبازده است.
وی عنوان کرد: سند آمایش استان باید از نظر صنعتی مورد بازنگری قرار بگیرد و صنایعی پذیرش شود که از نظر آب و برق کم مصرف بوده و امکانات لازم را برای توسعه زیرساختها داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم اظهار داشت: در واگذاری زمین در ۴ ماهه ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ قرار داد شامل ۱۵٫۳دهم هکتار منعقد شد و امسال ۴۸ قرار داد در ۲۱٫۳ دهم هکتار است که رشد خوبی را نشان می دهد و پیش بینی می شود تا شهریور ماه رشد صد در صدی را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در قم ۷ شهرک و ۴ نواحی صنعتی شامل ۲۸۰۰ واحد و ۳۵ هزار نفر اشتغال فعال است افزود: در سال جاری در جهت صدور مجوزها و اشتغال زایی ۱۲هزار نفر هدف گذاری شده که ۶ هزار نفر در صنعت هستند و در این باره برنامه های خوبی داریم.
ابراهیمی عنوان کرد: قم داری مقام نخست در تولید کفش و دمپایی است و ۷۰ درصد تولیدات در این استان انجام می شود و در طول سال ۱۲ میلیون جفت کفش و دمپایی صاددرات داریم همچنین در صنایع شیمیایی و نساجی و فلزی و صنایع فرهنگی نیز حرفی برای گفتن وجود دارد.
وی در خصوص ارتقای سطح ایمنی شهرک های صنعتی تصریح کرد: در شهرک های صنعتی ایجاد ایستگاههای آتش نشانی براساس خطرپذیری صنایع است و در حال حاضر دو ایستگاه آتش نشانی در شهرک های صنعتی قم فعال بوده و کلنگ احداث سومین ایستگاه نیز بر زمین زده شد و سال اینده به بهره برداری می رسد، همچنین ۳ دستگاه ماشین آتش نشانی فعال داریم و به زودی تجهیزات دیگری نیز خریداری می شود.