یل خودرو سازان و شیران تویی!

از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رسانه های بین المللی، پنهان نیست، از شما چه پنهان، چند روز قبل در نشست با رسانه‌های بین‌المللی افاضات فرموده اند که آماده رقابت با خودروهای وارداتی هستیم. توجه بفرمائید رسانه های بین المللی!

از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رسانه های بین المللی، پنهان نیست، از شما چه پنهان، چند روز قبل در نشست با رسانه‌های بین‌المللی افاضات فرموده اند که آماده رقابت با خودروهای وارداتی هستیم. توجه بفرمائید رسانه های بین المللی!

بعد از انتشار اظهارات شاد مهدی خطیبی، شنیده شده «اکیو تویودا»، رئیس فقید شرکت تویوتا، نان بربری در روغن ترمز تلیت کرده و روزی سه وعده تناول می‌کند و هر کس هم بخواهد مانعش شود، جیغ می‌کشد!

هرچند چنین اظهاراتی برای ما رسانه های داخلی طبیعی است و به قولی: «یل خودروسازان و شیران تویی!»؛ ولی خدایی جلوی نمایندگان رسانه های خارجی آبرو داری کنید. با این حال تحقیقات میدانی و چاله میدانی نشان می‌دهند که دلایل ایراد چنین اظهارتی از سه حال خارج نیست:

۱ـ یا این بنده خدا تا بحال خودروی وارداتی از نزدیک ندیده است؛

۲ـ یا از مفهوم رقابت آگاه نیست؛

۳ـ و یا اینکه کسی از صنعت فوق پیشرفته خودرو سازی جهان چیزی به این بابا نگفته!

یعنی یک نفر نیست از این بنده خدا بپرسد:

«چه گویی، چه سازی، چه پاسخ دهی؟». مرد حسابی! خودرویی که با کوچکترین تصادف، به چند قسمت نامساوی تقسیم می‌شود و در صورتی 200 میلیون تومان می‌ارزد که دستکم 190 میلیون داخل داشبوردش باشد(!)؛ بعد شما از رقابت صحبت می‌کنید؟!

در ژاپن اگر شرکت ها چنین خودرویی تولید کنند، رئیس کمپانی اگر از هاراگیری جان سالم به درد ببرد، فرمان خودرو را از پهنا توی حلقش می‌کنند تا این چنین با جان مردم بازی نکند!

با این وجود باید اذعان کرد که صنعت خودروسازی در کشور ما هنوز یکی از شاهکار ها و شگفتانه های نظام اقتصادی در سراسر دنیا محسوب می‌شود. چرا که همین خودروهای کم طمطراق و پر مدعا، در مژه بر هم زدنی پیش فروش می‌شوند و مردم برای خرید چهار چرخی که نوع،مدل،قیمت،رنگ بدنه، بیمه، تاریخ تحویل، محل تحویل، قیمت نهایی و اجزای باقیمانده روی بدنه آن مشخص نیستند، صف می‌کشند و برای ثبت نام چنین خودروهای سوفسطایی هم باید متوسل به برخی واسطه ها شوند و پول چایی و شیرینی هم بپردازند! به هر روی، از قدیم هم گفته اند:«به حد خویش هر نقصی کمال است.»

حالا در کشور ما صنعت خودرو و خودرو ها، بیش از حد باکمالات هستند و این تقصیر تولید کنندگان داخلی نیست و مردم هم باید کمتر اِن قلت بیاورند و این کمالات را تحمل کنند.

در خاتمه با عنایت به این که صنعت خودرو سازی نیاز به حمایت جانی و مالی بیشتری دارد، چند راهکار سوفسطایی و فلک فرسا در خصوص رونق این صنعت افاضه می‌کنیم؛ علی برکت الله:

الف) الزام مسئولان به استفاده از خودروهای داخلی:

به منظور تقویت بیشتر صنعت خودروسازی بخشنامه ای صادر شود و همه مسئولان، مدیران و نمایندگان مجلس و خانواده های آنها به استفاده از خودروهای داخلی (‌با اولویت پراید) ملزم شوند.

ب) مقایسه قطعه به قطعه:

در راستای توجیه مردم در خصوص عدم تفاوت های ماهوی بین خودرو های داخلی و خارجی و استاندارد بودن محصولات داخلی ، پیشنهاد می‌شود در یک برنامه زنده تلویزیونی با حضور کارشناسان، تک تک قطعات مختلف این خودرو ها با یک خودروی میلیاردی مثل بی ام و یا بنز، مقایسه شوند و مردم متوجه شوند که خودرو های تولید داخل هیچ چیز کمتر از خودروهای روز دنیا ندارند.

از فرمان و بوق و ترمز و کوئل و دلکو گرفته تا صندلی و آینه و قالپاق و لاستیک زاپاس و جک و … تازه اگر مدل خودرو را به سرشماره ارسال کنند، کت و شلوار خودرو هم در بسته بندی منحصر به فرد به آدرس شان ارسال می‌گردد.

پ) شبیه سازی تصادف:

در این روزهای طلایی رسانه ملی که در برنامه های تبلیغاتی در مقابل انظار میلیون ها بیننده، لکه چای و قورمه سبزی و جوهر خودنویس را از روی لباس ها پاک می‌کنند، پیشنهاد می‌شود در حمایت از صنعت خودرسازی داخلی هم جناب محجوب و رؤسای خودروسازی داخلی مملکت، دسته جمعی در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کنند.

آنگاه در حیاط رسانه ملی، با نشستن داخل خودروی پراید، با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت، به صورت نمادین وبه قول عادل فردوسی پور خیلی مِلو، با یک میله والیبالی، نهال درختی، گلدانی، تنه بامبویی یا چیز مشابهی، تصادف مختصری داشته باشند؛ بعد اگر پزشکان اجازه دادند، در صورت تمایل، در بیمارستان راجع به استاندارد های ۸۵ گانه، کیفیت و ایمنی خودروهای داخلی اظهار نظر نمایند!