در دیدار "اعضای کمیسیون فرهنگی‌ شورای شهر" با آیت‌الله حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان؛ مطرح شد؛

تاکید به پیوست نگاری فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌های شهری قم

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم با آیت‌الله حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفت‌وگو کردند.

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم با آیت‌الله حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش شهرنیوز، رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم با آیت‌الله حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفت‌وگو کردند.

این دیدار با موضوع پیوست نگاری فرهنگی برگزار شد و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در این زمینه گزارشی از رویکردهای جدید در دوره ششم شورای شهر ارائه کرد.

مصطفی ملایی با تأکید بر اینکه شورای اسلامی شهر دغدغه مسائل فرهنگی شهر را دارد، ابراز کرد: هویت، پیوست‌نگاری فرهنگی و اجتماعی، فرهنگ شهروندی و… از مواردی بوده که اقداماتی در زمینه آن‌ها انجام و یا در حال انجام است.

آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی نیز در این دیدار به یک مستند شرعی و روایی در ارتباط با لزوم پیوست فرهنگی برای کارها و امور مهم اشاره کرد و اظهار داشت: هر طرح  مهمی باید با پیوست فرهنگی “بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم” ، “الحمدالله رب‌العالمین” و یا با نام نامی گرامی جل‌جلاله باشد.

وی با بیان اینکه عدم به‌کارگیری این نام ها منجر به عدم فرجام درست در کارها می‌شود، ابراز کرد: در امورات و طرح‌های شهری مانند تونل، پل، تقاطع‌های غیرهمسطح و دیگر پروژه‌های عمرانی نیز اگر پیوست فرهنگی نباشد، کارها به‌درستی انجام نخواهد گرفت و به تعبیر روایات ابتر و بی خیروبرکت خواهد شد.

عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: به فرمایش رهبر معظم انقلاب، طرح‌هایی که در کشور تنظیم می‌شود مانند طرح‌های اقتصادی، پولی و مالی و عمرانی حتماً یک پیوست فرهنگی داشته باشند که باید این فرمان ایشان باید موردتوجه باشد.

وی پیشنهاد چند سال گذشته خود در جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع مسئولان وقت شهری را موردتوجه قرار داد و افزود: وقتی در محورهای استان تردد می‌کنیم، تابلوهای تبلیغاتی زیادی دیده می‌شود که می‌توان این آیه شریفه از قرآن “بلده طیبه و رب غفور” را در ورودی شهر نصب کرد، چراکه قم شهر پاکیزه است و مستند آن نیز روایتی بوده که فرمود خاک قم مقدس است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر قرار است، جهان شهری دینی و آرمانی را به دنیا نشان دهیم، آن شهر، شهر مقدس قم است.

وی با تأکید بر اینکه وجود بارگاه مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، مراجع عظام تقلید و وجود شخصیت‌های تراز اول جهان اسلام در این شهر سبب شده که قم خاستگاه انقلاب باشد، گفت: در این شرایط قم باید نماد همه شهرها باشد و نباید مثلاً تابلو لوکس و عریض و طویل برای مصرف دخانیات در قم دیده شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان ضمن تشکر از برخی اقدامات انجام‌شده در شهرداری مانند فضای سبز و کاشت گل و گیاه در خیابان‌ها و بوستان‌ها ازجمله در بستر رودخانه و ایجاد فضای معطر این گل‌ها در بعضی از فصول سال، بر ادامه این نوع اقدامات تأکید کرد.

وی به برخی از مشکلات شهری ازجمله پارکینگ طبقاتی، طراح‌های اجرایی در اطراف حرم مطهر و ساخت و سازها گوناگون در سطح شهر اشاره و خواستار بررسی و رفع آن‌ها شد.

در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم نیز به بیان نقطه نظرات در زمینه پیوست نگاری فرهنگی و مسائل فرهنگی پرداختند.