وزیر صمت در دیدار مراجع تقلید در قم مدعی شد:

تمام مسائل اعلام شده در موضوع فولاد مبارکه تخلف نبوده است

وزیر صمت در دیدار آیت الله سبحانی، با اشاره به اینکه همه مسائل مطرح شده در خصوص فولاد مبارکه تخلف نبوده است، گفت: به دنبال برخورد قاطع با تخلفات و افراد خاطی هستیم.

وزیر صمت در دیدار آیت الله سبحانی، با اشاره به اینکه همه مسائل مطرح شده در خصوص فولاد مبارکه تخلف نبوده است، گفت: به دنبال برخورد قاطع با تخلفات و افراد خاطی هستیم.

به گزارش مرکز خبر حوزه، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح جمعه در دیدار با آیت الله العظمی جعفر سبحانی با اشاره به رسانه‌ای شدن تخلفات فولاد مبارکه، گفت: کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند، اما همه این مسائل که اعلام شده تخلف نبوده و البته به دنبال راهکاری هستیم که در زمینه برخورد قاطع با افراد خاطی تمهیداتی بیندیشیم که دیگر شاهد چنین تخلفاتی نباشیم.

وی با اشاره به رشد چشمگیر تولید در ۴ ماهه نخست امسال، گفت: امروز کشورمان در زمینه‌های تولید فولاد، مصالح ساختمانی و لوازم خانگی رشد تولید را پس از سال‌ها تجربه می‌کند.

وزیر صمت افزود: همچنین در خصوص صادرات هم سال گذشته نسبت به سال ۹۹، ۴۰ درصد رشد داشته است و در چهار ماه اول هم نسبت به پارسال ۲۰ درصد رشد را تجربه کرده‌ایم.

فاطمی امین یادآور شد: در زمینه زیرساخت‌ها برای تولید و صادرات اصلاحات اساسی و زیربنایی صورت گرفته که تا پایان امسال به پایان می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده در حوزه صنعت تحولات زیادی داشته باشیم.

وی از آغاز سیر نزولی کاهش قیمت‌ها در کشور خبر داد و یادآور شد: با راه اندازی سایت قیمت کالاها هم اکنون ۵۴ هزار قلم محصول در سایت وزارت صمت بارگذاری شده که از گرانفروشی و ارائه قیمت‌های مختلف جلوگیری خواهد شد.

وزیر صمت افزود: در زمینه پیشگیری از احتکار نیز سامانه جامع تجارت برای اشراف و رصد موجودی انبارها راه اندازی شده که این سامانه نیز از احتکار کالا جلوگیری کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تولیدکنندگان سرمایه در گردش است و در جایی هم برخی تسهیلات در جای خود صرف نمی‌شود خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل نیز از این پس تسهیلات به جای واریز به حساب تولید کننده به حساب فروشنده کالا واریز خواهد شد تا از تخلفات احتمالی جلوگیری شود.

رشد ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی

همچنین سید رضا فاطمی امین در دیدار با حضرت آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه میزان تولید خودرو ۱۲۰ درصد، آلومینیوم ۱۵ درصد، فولاد ۵ درصد رشد داشته است، بیان کرد: امروز در برخی شهرک‌های صنعتی مانند استان قم با کمبود کارگر روبه‌رو هستیم.

وی یادآور شد: حجم صادرات ایران از ۳۵ میلیارد دلار در سال ۹۹ به ۴۸ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ رسیده بود که در مقایسه با سال گذشته صادرات غیرنفتی کشور ۴۰ درصد رشد کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تحول وضع اقتصاد اولویت و هدف وزارت صمت است، گفت: اصلاح ارز ترجیحی به‌عنوان یکی از محل‌های فساد اقتصادی در ابتدای سال جاری سبب تورم و افزایش قیمت شد اما هم‌اکنون و پس از عبور از شوک تورمی، شاهد کنترل تورم هستیم.

وی از درج قیمت ۵۴ هزار کالا که ارتباط مستقیم بازندگی روزمره مردم‌دارند در سامانه و سایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و راه‌اندازی سامانه جامع تجارت به‌عنوان دو درمان ریشه‌ای گران‌فروشی در کشور یادکرد.

فاطمی امین، قاچاق را از عوامل رکود بازار و افزایش تورم دانست و تصریح کرد: طرح جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق در حوزه لوازم‌یدکی خودرو، لوازم‌خانگی و دخانیات از ابتدای سال با قدرت دنبال می‌شود.