استقبال با شکوه قمی ها از کاروان نمادین ورود بانوی کرامت به قم

مراسم استقبال از کاروان نمادین حضرت فاطمه معصومه (س) در سالروز بیست و سوم ربیع الاول همانند سالهای گذشته با استقبال گسترده اهالی قم برگزار شد.

مراسم استقبال از کاروان نمادین حضرت فاطمه معصومه (س) در سالروز بیست و سوم ربیع الاول همانند سالهای گذشته با استقبال گسترده اهالی قم برگزار شد.

خادمان حرم کریمه اهل بیت (س) و اقشار مختلف مردم قم صبح پنجشنبه در سالروز ورود تاریخی دخت موسی بن جعفر (ع) به شهر مقدس قم در مسیر ورودی آن حضرت حضور یافتند و با شاخه‌های گل، عشق و ارادت خود را به ساحت بانوی کرامت به نمایش گذاشتند.

کاروان نمادین استقبال حضرت معصومه (س) هر ساله از میدان معصومیه به سمت حرم مطهر برگزار می‌شود و در طول مسیر مداحان اهل بیت (ع) در وصف خواهر خورشید مدیحه سرایی و مولودی خوانی می‌کنند.

خادمان آستان مقدس حضرت معصومه (س) با لباس‌های خادمی در جلوی این دسته شادی حرکت می‌کردند و تعدادی از خادمان افتخاری نیز که لباس‌های سفید بر تن داشتند و افراد مسن و بیمار را با ویلچر حمل می‌کنند پشت سر این کاروان قرار داشتند.

تقریباً همه جمعیت که بیشترشان از بانوان بودند شاخه‌های گل در دست داشتند و در بین مسیر نیز شیرینی و شکلات در بین جمعیت توزیع می‌شد.

حضور گسترده بانوان قمی

این کاروان نمادین ورود حضرت معصومه (س) شامل تعدادی شتر و اسب نیز بود و اهالی قم با این صحنه‌ها به یاد استقبال تاریخی مردم قم از بانوی کرامت در آن زمان می‌افتادند که موسی بن خزرج از بزرگان قم جلودار این کاروان بود و ناقه حضرت را به دست داشت تا ایشان در محل بیت النور فعلی اقامت کنند.

برخی از بانوان قمی نیز از قبل سبزه گذاشته و با خود به این مراسم آورده بود؛ سبزه‌هایی که انسان را بیشتر به یاد لحظه سال تحویل و عید نوروز می‌اندازد هر چند که برای اهالی قم آمدن دختر باب الحوایج به این کویر تف دیده؛ کمتر از آمدن بهار نبود و کریمه اهل بیت (ع) با آمدنشان به این سرزمین برکت و خیرات را با خود به همراه آوردند.

علاوه بر قمی‌ها برخی‌ها از روستاها و شهرهای اطراف قم نیز در این مراسم حضور داشتند و یکی از این خانم‌ها می‌گفت هر سال منتظر رسیدن این روز هستیم تا در این مراسم استقبال شرکت کنیم و از حضرت بخواهیم که ما را هم شفاعت کنند.

برخی از طلاب خواهر از کشورهای مختلف به خصوص از کشورهای آفریقایی که در شهر قم مشغول به تحصیل علوم دینی هستند نیز در این مراسم حضور داشتند و این بدان معنا است که اگر نبود بانوی کرامت؛ حوزه‌های علمیه نیز در جوار بارگاه منور ایشان تأسیس نمی‌شود و این جایگاه و منزلتی که قم امروز در تبلیغ علوم دینی و اسلامی دارد را نداشت و این بانوان نیز بعد از هزار و چند سال از هزاران کیلومتر آن سویی دنیا پا به قم نمی‌گذاشتند.

با نزدیک شدن کاروان نمادین حضرت معصومه (س) به حرم مطهر بر انبوه جمعیت در میدان آستانه نیز افزوده می‌شد و چشمان بسیاری از حاضران نیز بارانی می‌شد آنگاه که مداح این استقبال را با استقبال شامیان از یک خواهر امام مقایسه می‌کرد که چه کردند قمی‌ها در میزبانی از اخت الرضا (ع).

حاضرین در این مراسم در حالی که شاخه‌های گل را به سمت گنبد حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) بالا نگه می‌داشتند، وارد صحن امام رضا (ع) شدند و حاج سید مهدی میرداماد نیز دقایقی مدح آن حضرت را خواهد و این مراسم در نهایت با سلام بر حضرت معصومه (س) و قرائت دعای فرج به پایان رسید.