معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری خبر داد:

قم دومین شهر دارای مراکز معاینه فنی موتورسیکلت در کشور

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از آغاز به کار سامانه سیمفا معاینه فنی در شهر قم خبر داد و گفت: در حال حاضر دوربین‌های مرکز شهر به این سامانه متصل شده و خودروهای فاقد معاینه فنی اخطار دریافت می‌کنند و به‌زودی تمام دوربین‌های سطح شهر به این سامانه متصل خواهند شد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از آغاز به کار سامانه سیمفا معاینه فنی در شهر قم خبر داد و گفت: در حال حاضر دوربین‌های مرکز شهر به این سامانه متصل شده و خودروهای فاقد معاینه فنی اخطار دریافت می‌کنند و به‌زودی تمام دوربین‌های سطح شهر به این سامانه متصل خواهند شد.

به گزارش شهرنیوز، مسعود طبیبی در حاشیه آغاز به کار طرح اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی، با اشاره به اهمیت استفاده از سامانه‌های هوشمند در ایمن‌سازی و ساماندهی ترافیک در سطح شهر اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم و اولویت‌دار معاونت حمل‌ونقل شهرداری قم، راه‌اندازی سامانه‌ها هوشمند و استفاده حداکثری از دوربین‌های سطح شهر برای ساماندهی ترافیک است.

وی راه اندازه سامانه جدیدی به نام سیمفا در شهر قم را موردتوجه قرار داد و افزود: مرکز کنترل هوشمند ترافیک شهرداری قم توانسته با هماهنگی که با ستاد معاینه فنی خودرو و اداره کل محیط‌زیست و پلیس راهور انجام داده، دوربین‌های مرکز شهر را به سامانه سیمفا یعنی سامانه یکپارچه معاینه فنی خودرو ایران متصل کند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: با راه‌اندازی این سامانه، خودروهایی که در مرکز شهر تردد می‌کنند و زمان معاینه فنی آن‌ها تمام‌شده بدون جریمه، اخطار و تذکر دریافت می‌کنند تا به مراکز معاینه فنی خودروها مراجعه کرده و نسبت به دریافت کارت معاینه فنی به‌روز اقدامات لازم را انجام دهند.

وی نزدیکی فصل سرما و مشکلات آلودگی هوا در شهر را یادآور شد و تأکید کرد: با توجه به اتصال دوربین‌ها به سامانه سیمفا می‌توانیم خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه کنیم، اما نه شهرداری و نه پلیس راهور به دنبال جریمه نبوده و امیدواریم شهروندان کمال همکاری را با ما داشته باشند تا زمستانی بدون آلودگی هوا را سپری کنیم.

طبیبی ادامه داد: خوشبختانه بعد از دو سال که این سامانه غیرفعال بوده و دوربین‌ها اعمال قانون نمی‌کردند، سامانه راه‌اندازی شده و نسبت به موتورسیکلت‌ها نیز این اخطار صادر می‌شود و شهر قم بعد از شهر تهران تنها شهری بوده که مرکز معاینه فنی موتورسیکلت نیز دارد.

وی سپس تعداد موتورسیکلت‌های در حال تردد در شهر قم را عددی بالغ‌بر ۳۰۰ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: تردد این تعداد موتورسیکلت کاربراتوری می‌تواند در آلودگی هوا به‌خصوص در فصل سرما تأثیر زیادی داشته باشد، بنابراین به اخطارها نسبت به دریافت کارت معاینه فنی  توجه کنند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: ۶ دوربین مرکز شهر که دارای کد ثبت تخلف بوده به سامانه سیمفا متصل شده است، تاکسی‌های فرسوده نیز به خاطر مشکلاتی که در کل کشور و مرکز وجود داشته و این افراد امکان نوسازی خودروی خود را ندارند اعمال قانون نمی‌شود و این اخطار شامل آن‌ها نیست.

وی تعداد مراکز معاینه فنی در سطح شهر را چهار عدد دانست و خاطرنشان کرد: سه مرکز معاینه فنی ما برای خودروهای سبک داریم که هرکدام به دو خط معاینه فنی برای خودروی سبک و یک خط برای موتورسیکلت‌ها مجهز هستند، خودروهای صفرکیلومتر  بعد از چهار سال و تاکسی بعد از یک سال جهت دریافت کارت معاینه فنی باید به این مرکز مراجعه کنند.