عزم جدی دولت برای فعال شدن پروژه منوریل قم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداري قم گفت: طی سفر سال گذشته هیأت دولت به استان قم، تعین تکلیف منوریل قم در صدر مشکلات استان جای گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی تصمیم بر راه‌اندازی و تکمیل این پروژه ملی با پشتوانه منابع مالی دولتی گرفته شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداري قم گفت: طی سفر سال گذشته هیأت دولت به استان قم، تعین تکلیف منوریل قم در صدر مشکلات استان جای گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی تصمیم بر راه‌اندازی و تکمیل این پروژه ملی با پشتوانه منابع مالی دولتی گرفته شد.

به گزارش واحد خبر سازمان قطار شهری قم، ابراهیم معتمدی در جلسه‌ای در کارگاه منوریل قم از خواست دولت و شخص رئیس‌جمهور برای تکمیل و راه‌اندازی منوریل قم سخن گفت و اظهار داشت: طی سفر سال گذشته هیأت دولت به استان قم، تعین تکلیف منوریل قم در صدر مشکلات استان جای گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی تصمیم بر راه‌اندازی و تکمیل این پروژه ملی با پشتوانه منابع مالی دولتی گرفته شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم اضافه کرد: بهترین و در دسترس ترین راه برای تأمین منابع مالی مورد نیاز پروژه منوریل استفاده از ظرفیت تهاتر نفتی بوده که مورد تأیید مسئولین ذی‌ربط در دولت نیز است و استانداری قم در زمینه رفع موانع و هموار کردن مسیر در همه زمینه‌ها علی‌الخصوص مسائل مالی، قراردادی و امور مرتبط با سایر نهادها و سازمان‌ها هیچ محدودیتی پیش رو ندارد.

محمدرضا انگشت باف، سرپرست سازمان قطار شهری قم نیز عنوان کرد: اهمیت راه‌اندازی پروژه منوریل برای این سازمان  همانند پروژه مترو بوده و انتخاب مشاور و مدیر پروژه از سوی سازمان قطار شهری قم جهت تسهیل امور و سرعت بخشیدن به راه‌اندازی پروژه در کمترین زمان ممکن انجام شد.

پروژه‌های شاخص قم تعیین تکلیف شده است

همچنین ابراهیم معتمدی در جلسه کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر قم نیز اظهار داشت: شناسایی و تعریف نظام مسائل استان جزء اولین اقداماتی است که مجموعه مدیریت استان آن‌ها را تعیین تکلیف کرده است.

وی با بیان اینکه طرح جامع تفصیلی شهری نقشه راهی بوده که سبب می‌شود تا تصمیم‌سازی‌های حوزه شهری به‌صورت سلیقه‌ای انجام نشود ابراز کرد: این طرح باید با تمام ضوابط آن اجرا شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم خاطرنشان کرد: محور شهر قائم و بلوار شهید کبیری ازجمله معابر پرترافیک شهری بوده که لازم است اتصال آن به بلوار پیامبر اعظم(ص) با سرعت بالای انجام بگیرد.

وی مشکل کمبود پارکینگ در قم را مورد توجه قرارداد و افزود: با توجه به افزایش سهم خودروهای شخصی از سفرهای شهری و حضور میلیونی زائران، توسعه پارکینگ در هسته مرکزی شهر بحران‌آفرین است و باید به سمت توسعه پارکینگ حاشیه‌ای و خارج از هسته مرکزی سوق بدهیم.

معتمدی یادآور شد: روزانه به‌صورت متوسط ۲۷۰ هزار خودرو وارد استان قم می‌شود و در این شرایط لازم است تا توسعه حمل‌ونقل عمومی در شهر قم با توجه به محدودیت معابر و ظرفیت‌های پارکینگ مورد توجه باشد.

وی ضعف زیرساختی قم در مباحث گردشگری و جذب مسافر را مورد توجه قرارداد و گفت: ضعف قم در زیرساخت‌های اولیه گردشگری سبب شده تا ماندگاری مسافران ورودی به این شهر کمتر از ۷ ساعت باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با اشاره به مشکل کمبود ناوگان عمومی قم عنوان کرد: در کلان‌شهر قم باید دست‌کم ۴۰۰ دستگاه اتوبوس در مدار فعالیت باشد، این در حالی است که هم‌اکنون کمتر از ۲۵۰ دستگاه فعال وجود دارد و ناوگان تاکسیرانی نیز کاملاً فرسوده شده که این دو مشکل سبب القای حس نارضایتی در بین شهروندان و زائران می‌شود.