در چهارمین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب کشور در قم مطرح شد:

عقب‌ماندگی قم در توسعه شبکه فاضلاب چگونه جبران می شود؟

چهارمین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب، روز سه شنبه با حضور شماری از مسوولان ملی و استانی و اساتید دانشگاهی در دانشگاه قم آغاز شد و عصر چهارشنبه به کار خود پایان می دهد.

چهارمین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب، روز سه شنبه با حضور شماری از مسوولان ملی و استانی و اساتید دانشگاهی در دانشگاه قم آغاز شد و عصر چهارشنبه به کار خود پایان می دهد.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در بخشی از این کنگره با تاکید بر اهمیت مساله آب، بیان داشت: مساله مهم در حوزه مدیریت آب ایجاد ساختار و سیاست‌گذاری منطبق با واقعیت است.

ابراهیم معتمدی ادامه داد: اگر ساختار سیاست‌گذاری در کشور و در سطح منطقه پیرامونی ایران درست نباشد تامین، تولید و بازتولید آب دچار مشکل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه مدیریت قم ایجاد پیوند بین دانشگاه و صنعت را در حوزه تولید و تامین آب را مغتنم شمرده و از نظرات علمی و کارشناسی در حوزه تصمیم سازی بخش آب استقبال می‌کند.

اختصاص هزار میلیارد تومان برای توسعه فاضلاب قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در ادامه با تاکید بر اینکه قم یکی از استان‌های عقب‌مانده در توسعه شبکه فاضلاب است، گفت: دولت سیزدهم یک هزار میلیارد تومان جهت توسعه شبکه فاضلاب در قم اختصاص داده است.

حسن بختیاری بابیان اینکه مباحث مرتبط با تامین آب و فاضلاب و پسماند جزو چالش‌های اساسی استان قم است، گفت: قم از نظر ذاتی با کمبود منابع آبی روبه‌روست و مشکل آب در این استان کاملا جدی است.

وی یادآور شد: سالانه حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب از ذخایر آبی استان برداشت می‌شود و علاوه بر آن ۱۳۰ میلیون مترمکعب از سرشاخه‌های رود دز نیز نصیب قم می‌ شود.

تاثیر مستقیم کیفت آب بر تداوم چرخش بیماری‌ها

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در بخش دیگری از این کنگره، خاطرنشان کرد: تحقیقات علمی اندیشمندان جهان نشان می‌دهد آینده جهان بر محور هیدروژن خواهد چرخید و باید استفاده از کربن‌ها به‌تدریج به حاشیه رفته و در حد امکان حذف شود.

مهدی مصری با تاکید بر ضرورت تدوین دستورالعمل‌های بومی و فقهی در حوزه سلامت آب و پساب، گفت: نحوه مدیریت اسراف آب، توزیع و باز توزیع آب و مصرف نظام‌مند اثرات مستقیمی بر زندگی آینده جامعه خواهد گذشت.

وی بابیان اینکه چرخه بیماری‌های جدید اعم از واگیر و غیر واگیر به‌سلامت آب و ایمنی آن ارتباط مستقیم دارد، افزود: افت ۵۰ درصدی سهمیه قم از سرشاخه‌های دز، می‌تواند تاثیرات منفی در سلامت مردم و همچنین افزایش ریزگردها و افزایش استخراج از منابع زیرزمینی بگذارد.

مصری یادآور شد: برای مدیریت مطلوب بخش آب و فاضلاب باید مشارکت مردم و نهادهای مردمی در این حوزه، مدیریت بهینه مصرف آب، استفاده از فناوری‌های نوین، توجه بیشتر به‌سلامت آب و پساب، فرهنگ‌سازی و سازگاری باکم آبی، توجه به الگوی کشت و مدیریت آب‌های زیرزمینی مورد اهتمام قرار بگیرد.

آب چالش اساسی کشور است

دبیر چهارمین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران بیان کرد: وضعیت آب شیرین در دنیا نشان از کاهش کیفیت و افزایش تقاضاست و شرایط کنونی حاکی از این است که تامین آب شرب جزو چالش‌های اساسی کشورها در آینده نزدیک خواهد بود که نشانه‌های آن‌هم اکنون نیز در بسیاری از نقاط جهان مشخص‌شده است.

رحیم عالی تصریح کرد: ایران با توجه به شرایط اقلیمی همواره در معرض کم‌آبی است و این وضعیت، بار بسیار سنگینی را در حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت به وجود آورده است.

وی خاطرنشان کرد: ضرورت مدیریت‌های محلی جامع محور با رویکرد مشارکتی امکان مدیریت آب و پسماند در شرایط کم‌آبی ایران بسیار مهم است.

دبیر چهارمین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران یادآور شد: در بخش آب و فاضلاب شرکت‌های دانش‌بنیان با توانمندی بالایی وجود دارند که تاکنون به آن‌ها کم‌توجهی شده و در کنار آن لازم است تا زمینه توسعه شرکت‌های فناوری جدید را نیز فراهم کرد.

اجرای ۱۰ هزار طرح آبرسانی در روستاهای کشور

همچنین معاون مهندسی شرکت توسعه آب و فاضلاب کشور در این جلسه با اشاره به فعال بودن ۱۰ هزار طرح آبرسانی در روستاهای کشور، گفت: ۷ هزار طرح با مشارکت قرارگاه امام حسن(ع) و ۳ هزار طرح نیز از طریق اعتبارات ملی در حال انجام است.

مجید آقازاده حبشی افزود: علاوه بر این، ۵ هزار طرح آبرسانی روستایی نیز با مشارکت خیرین کلید خورده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷ هزار طرح استانی، ۱۱۹ طرح ملی در حوزه آب و ۹۵ طرح ملی در بخش فاضلاب در سطح کشور در حال انجام است که تا پایان امسال ۱۷ طرح آبرسانی و ۱۳ طرح توسعه شبکه فاضلاب تکمیل می‌شود.

معاون مهندسی شرکت توسعه آب و فاضلاب کشور گفت: با تکمیل این طرح‌ها، یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب پساب به‌صورت متوسط سالانه تولید خواهد شد که بخش زیادی از نیاز بخش صنعت، کشاورزی و فضای سبز را می‌توان تامین کرد.

آقازاده حبشی بابیان اینکه از ۴ دهه گذشته موضوع آب موردتوجه ویژه در سطح جهان قرارگرفته و به یک مساله مهم زیست‌محیطی، سیاسی و امنیتی تبدیل‌شده است، یادآور شد: جهان امروز با افزایش تقاضا و کمبود منابع و ذخایر آبی روبه‌روست و هم‌زمان کیفیت آب مصرفی نیز کاهش‌یافته است.

وی تصریح کرد: برای مدیریت مطلوب آب در کشور لازم است تا ضمن حمایت‌های سیاسی در عرصه تصمیم سازی، مصرفت کنندگان آب نیز در مدیریت آن درگیر شده و مشارکت فعال داشته باشند و هم‌زمان‌ همکاری‌های منطقه‌ای نیز در تامین و نحوه مصرف منابع آبی موردتوجه قرار بگیرد.

معاون مهندسی شرکت توسعه آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه میزان تقاضای آب از ذخایر و منابع واقعی بیشتر است و این مساله سبب بروز چالش‌های اساسی شده است، گفت: برخی روش‌های مدیریتی نادرست در حوزه آب و فاضلاب باید کنار گذاشته‌شده و از تجربه کشورهای موفق در راهبری آب استفاده بهینه‌ای شود.

وی آینده‌نگری لازم و تصمیم سازی در حوزه آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: تداوم خشکسالی و کمبود منابع آبی، جزو چالش‌های مهم و اساسی کشور است.